top of page

כח רצון – לא מה שחשבת!


איך לטפל באכילה רגשית, התקפי אכילה - ההרזיה מתחילה בראש

כמה פעמים אמרו לך שאין לך מספיק רצון, לאחר ששברת דיאטה? כמה פעמים, אמרת זאת בעצמך, לעצמך? האם אי פעם קרה שכוח רצון נחת עלייך לפתע ונשאר לשרת אותך לתמיד? אני לא בטוחה. ראשית, חשוב לי להבהיר, אינני מטילה ספק ולו הקטן שבקטנים או הקל שבקלים בנוגע לרצון שלך לשנות את החוויה הפיזית שלך. אני כן מטילה ספק רב ביכולת של אותו חבר חלקלק הנקרא "כוח רצון" לסייע לך. אם לא יצא לך עד כה לשבת עם עצמך ולברר את המושג, זו הזדמנות פז.

"כוח רצון" – מהו, בכלל? כוח רצון הוא משאב הנתון בידי האדם להשגת יעדים קצרי טווח. שימי לב - קצרי טווח!

ובהקשר זה, אל לנו להתעלם מהמרכיב הראשון של הביטוי – "כוח". כמה זמן ניתן להפעיל כוח? בעולם הספורט, בו מחלקים את כלל הענפים לכוח וסיבולת, מוגדרים ענפי כוח כ"מאמץ עצים לפרק זמן קצר". כשאת חושבת כוח, דמייני את אותו מרים משקולות וספרי את השניות בהם הוא מממש את כישוריו. שניות! (כשמדובר בכוח עצים) ומה קורה לאחר שסיים להשקיע את מיטב כוחו?........חייב להגיע זמן מנוחה והרפיה, עד למקצה הבא. האין זה דומה לספורט הדיאטות בו התחלת לפני מספר שנים? מחקרים פסיכולוגיים – פיזיולוגיים מראים לנו כי הפעלת כוח רצון נכונה לפרוייקטים קצרי מועד, בלבד. בכל פעם שהנחקרים התבקשו לפעולות שחייבו גיוס כח רצון, היעד הספציפי הושג אך לאחר מכן נצפתה רגרסיה עם ירידה מובהקת במידת הנחישות וברמת הביצועים.

אז את, בפעם הבאה שתמצאי עצמך חדורת מוטיבציה, מגוייסת כל כולך לרמוס כל התנגדות על מנת לעבור את המשוחה, תוך הבטחה שאח"כ תדעי לשמור על ההישג (ושגם יהיה לך הכוח לכך) – כדאי לעצור ולחשוב שנית. כדאי להפסיק להתעלם מנסיון העבר ולהפנים שכוח הוא דבר מוגבל. הפעלת כוח היא פעולה פיזית ומנטלית מתישה ומחלישה ואינה יכולה לשרת אף אחד מאיתנו לאורך זמן. היבט נוסף שיש לתת עליו את הדעת בהקשר של מושג הכוח, מעלה את השאלה: מתי את מפעילה כוח? באלו מצבים עלינו להפעיל כוח? על מנת לעזור לך לענות על השאלה , חשבי שוב על כח פיזי. בין אם מדובר באותו מרים משקולות או בין אם מדובר בכוח שאת מפעילה לשחרור הברגים בעת החלפת גלגל ברכב. כוח, אנו תמיד מפעילים כשעומד מולנו כוח אחר. זהו חוק פיזיקלי פשוט. מכאן, את יכולה להבין שכשאת מפעילה כוח להשגת מטרתך, את מפעילה אותו כנגד התנגדות שבאה מתוכך.

אותה התנגדות פנימית שהולכת ומתחזקת כשהיכולת שלך לגייס כוח הולכת ונחלשת. אותה התנגדות שיוצרת דחפים חזקים לאכילה מיותרת ושמעמידה את יכולת דחיית סיפוקים שלך במבחן כושל. כיוון שתהליך שינוי באשר הוא (ובמקרה זה, השינוי מהיותך אדם שמן להיותך אדם רזה), נועד לשמור על יציבותו של ההישג (כי אחרת, דבר לא השתנה באמת) ולהוביל אותך למרחב של רווחה ארוכת טווח, אל לך להתבסס על כוח שהוא חבר לרגע, תוך התעלמות ממה שבאמת דורש תשומת לב והתייחסות - הם, הכוחות הפנימיים המניעים אותך. ההתנגדויות הפנימיות בדרך להשגת המטרה וביסוסה, החלק הזה בתוכך ש"מפריע" לא יעלם כאות הוקרה על המאמץ והזיעה. כדי לפתור את הענין ולשנות באמת, החליטי להפסיק להלחם בעצמך ופתחי סקרנות ללמוד את עצמך. זהב, תמצאי שם. זהב.

120 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Commenti


bottom of page